Skip to content
Strona Najlepsze Ranking funkcjonuje w oparciu o działania czytelników. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem linka umieszczonego na naszej stronie, może to oznaczać otrzymanie przez nas prowizji. Dowiedz się więcej.
zbliżenie na wyświetlacz smartwatcha Fitbit Versa
Home » Recenzja Fitbit Versa | Opinie i Funkcje

Recenzja Fitbit Versa | Opinie i Funkcje

  Fitbit powraca z modelem Fitbit Versa (swoim drugim smartwatchem) i trzeba przyznać, że jest to ogromny hit na rynku. Dzięki lepszemu wzornictwu i bardziej przystępnej cenie niż w przypadku Ionic, ma on szansę osiągnąć sukces podobny do Fitbit Blaze, który był jednym z najbardziej popularnych urządzeń Fitbit.

  Model Versa można uznać za drugą wersję Fitbit Blaze. Ma niższą cenę niż Ionic, ale dzielą one większość tych samych funkcji.

  Brakuje tutaj niestety wbudowanego GPS, który będzie dostępny po sparowaniu z telefonem, ale poza tym Versa posiada takie samo oprogramowanie, a nawet analogiczne do Ionic czujniki SpO2 sprawdzające nasycenie krwi tlenem.

  Spędziliśmy trochę czasu, aby poznać urządzenie Versa i przetestować jego funkcje, by móc określić dla kogo jest przeznaczony.

  • Przeczytaj naszą recenzję nowszego modelu: Recenzja Fitbit Versa 2

  Zobacz też:

  Fitbit Versa: Wzornictwo

  czarny smartwatch Fitbit Versa na czyimś nadgarstku

  Versa według wielu osób ma “bardziej ludzki wygląd” niż Ionic. Twarde krawędzie innych smartwatchów Fitbit, do których się przyzwyczailiśmy, ustępują tu bardziej zaokrąglonej aluminiowej obudowie. Nawet przyciski mają delikatniejsze krawędzie. Jest on mniejszy niż Ionic, lekki (naprawdę lekki!), a jego wyświetlacz ma przekątną 1,34 cala. Jest również cienki – tylko 11,2 mm grubości. Firma Fitbit deklaruje, że jest to najlżejszy smartwatch na rynku, a my możemy powiedzieć, że ledwo czuliśmy, że mamy na sobie ten zegarek.

  Model Ionic nie spodobał się kobietom ze względu na duży, nieatrakcyjny kształt, który firma postanowiła zmienić w Versie. Ale rejestrator aktywności na nadgarstku to wciąż tylko rejestrator, więc Fitbit tym razem daje więcej opcji personalizacji.

  Możesz wybrać urządzenie w kolorze czarnym, szarym lub różowego złota w standardowej edycji i antracytu lub różowego złota w bardziej kosztownej edycji specjalnej (Fitbit Versa Special Edition). Standardowe modele są sprzedawane z kolorowymi silikonowymi opaskami, natomiast w modelach specjalnych można zdecydować się na ciekawsze, tkaninowe paski. Oczywiście Fitbit ma w oddzielnej ofercie różnorodne paski z silikonu, skóry i metalu, ponieważ w tym modelu można zastosować tylko dedykowane akcesoria tego typu.

  Jest to standardowa praktyka w Fitbit, a kiedy zapytaliśmy, dlaczego tak się dzieje, powiedziano nam, że chodzi o to, by zagwarantować prawidłowe ułożenie czujnika tętna na skórze przez cały czas. Użycie standardowego systemu mocowań mogłoby natomiast pogorszyć dokładność pomiarów.

  funkcja pogody w zegarku Fitbit Versa

  Versa ma wyświetlacz o rozdzielczości 300 x 300 pikseli i jest on dynamiczny oraz czytelny nawet w ostrym świetle słonecznym, a jego jasność sięga 1000 nitów. Zegarek jest również wodoodporny do 50 metrów, tak samo jak Ionic, dzięki czemu jest trzecim z kolei modelem Fitbit przystosowanym do pływania w basenie.

  Trzeba przyznać, że model Versa jest bardziej atrakcyjny niż Ionic, a ośmiokątny kształt Blaze’a wygląda przy nim dość amatorsko. Versa jest również bardzo praktyczna, ale nawet z najpiękniejszym paskiem i kopertą, nie znajdzie się na wybiegach modowych. Zapewne niektórym nie przypadnie do gustu, ale nie będzie też aż tak słabo przyjęta jak Ionic.

   

  Fitbit Versa: Fitness, zdrowie i tętno

  funkcja monitora tętna Fitbit versa

  W przypadku Versy, wydajność treningu jest taka sama jak w Ionic i widać to w naszych testach. Versa nie ma ambicji bycia najbardziej wydajnym zegarkiem, którym jest Ionic, dlatego ten Fitbit nie jest wyposażony w GPS, ale poza tym oferuje wszystkie funkcje fitness, jakie można mieć dzięki Ionic i wszystkie funkcje zdrowotne, których oczekujemy od Fitbit.

  Oznacza to, że ćwiczenia takie jak: bieganie, jazda na rowerze, pływanie, joga i treningi na siłowni mogą być śledzone przez Versę. Jest też monitor tętna, krokomierz, spalanie kalorii, pokonany dystans i śledzenie snu, a dzięki Fitbit OS 2.0 możesz teraz łatwiej wyświetlić wiele z tych informacji na samym zegarku.

  Bieganie z Versą dostarczyło nam podobnych rezultatów jak z Ionic, a Fitbit OS 2.0 umożliwia teraz łatwiejsze przeglądanie wielu z tych informacji na samym zegarku. W czasie testów wszystko przebiegało prawidłowo, dopóki warunki nie były utrudnione.

  Po przejściowych kłopotach Fitbit odzyskiwał kontrolę i przez pozostałą część testu działał bez zarzutu. Podsumowując Versę na podstawie naszych testów, oceniamy ją jako działającą nierównomiernie.

  fitbit versa zrzut ekranu aplikacji tętna

  Generalnie, wszystko sprowadza się do intensywności ćwiczeń i Twoich potrzeb względem zegarka fitness. Jeśli szukasz sprzętu do śledzenia głównie aktywności o umiarkowanym natężeniu, Versa się tego podejmie; jednak dla obsługi bardziej intensywnych treningów w krótkich seriach (np. HIIT), prawdopodobnie będziesz szukał modelu z wyższej półki cenowej.

  Oprócz biegania będziesz mógł zarządzać wcześniej wspomnianymi treningami, w tym pływaniem dzięki wodoodporności zegarka do 50 metrów. Inną zainstalowaną funkcją, którą proponuje Fitbit, jest Fitbit Coach. Są to trzy podstawowe treningi, przez które poprowadzi Cię Versa.

  Fitbit versa 50m wodoodporna funkcja

  Jeśli zarejestrujesz się na konto Premium, dzięki Fitbit Coach (koszt ok. 150 zł) otrzymasz również spersonalizowane treningi wysłane do aplikacji Coach, wraz z wieloma innymi aktywnościami fizycznymi w formie wideo i audio, które można przeglądać w telefonie.

  Powinniśmy również wspomnieć o monitorowaniu snu. Versa pokazuje fazy snu i podsumowanie, które wykorzystuje tętno do podziału faz, a następnie daje spersonalizowane wskazówki dotyczące poprawy jakości snu. Versa zapewnia taką samą dokładność, jaką mieliśmy na innych urządzeniach Fitbit.

  Właśnie teraz Fitbit ma najlepsze śledzenie snu wśród trackerów fitness i smartwatchów. Szkoda tylko, że nadal nie można udostępniać danych dotyczących zdrowia do Google Fit i Apple Health, więc musi Ci wystarczyć aplikacja Fitbit.

   

  Fitbit Versa: Monitorowanie zdrowia kobiet

  układ funkcji śledzenia zdrowia kobiet w aplikacji Fitbit Versa

  Jedną z bardziej interesujących funkcji Versa jest bieżące monitorowanie zdrowia kobiety. Ta funkcja jest też dostępna w modelu Ionic (poprzez aktualizację). Natomiast użytkowniczki trackerów aktywności mogą ją wypróbować, ale nie mogą zobaczyć danych na ekranie w czasie rzeczywistym, jak właścicielki smartwatcha.

  Chodzi o to, że Fitbit dzięki tej funkcji pozwala kobietom rejestrować i śledzić cykl menstruacyjny, by móc porównywać dane z aktywnością i wzorcami snu w celu wykrycia korelacji.

  Kobiety mogą rejestrować swoje cykle w aplikacji, uzyskać wskazówki i informacje zwrotne, a także sprawdzić pulpit na Versa, aby zobaczyć, w jakiej fazie cyklu się znajdują. Śledzenie odbywa się w tej chwili za pomocą kalendarza.  W przyszłości Fitbit zamierza wykorzystać do tego celu tętno, jednak oficjalne wprowadzenie tej funkcji będzie wymagało zatwierdzenia.

  Testowaliśmy funkcję monitorowania kobiecego zdrowia w Versie i stwierdziliśmy, że rejestrowane dane są nieco chaotyczne. Informacje wyświetlane na nadgarstku o liczbie dni do następnej miesiączki oraz do okresu płodnego są podane w prosty i poręczny sposób. A fakt, że wszystkie te dane dotyczące cyklu menstruacyjnego zawarte są w Twojej głównej aplikacji do monitorowania zdrowia i stylu życia, jest zaletą w porównaniu z innymi, samodzielnymi aplikacjami.

  Istnieją jednak pewne ograniczenia – po pierwsze, funkcja ta nie jest przeznaczona do stosowania jako forma antykoncepcji (jak np. aplikacja Natural Cycles). Z pewnością możliwość ręcznego wprowadzenia temperatury ciała lub opcje związane z ciążą poprawiłyby funkcjonalność aplikacji.

  Fitbit ma ambicje integracji snu, aktywności, nastroju i cyklu menstruacyjnego, ale nie są one jeszcze w pełni opracowane. Przydałoby się też więcej informacji o stanie zdrowia psychicznego. Kolejną wadą jest fakt, że kobiety z nieregularnym okresem lub trwającym ponad 11 dni, nie będą w stanie dokładnie obserwować, co się dzieje z ich ciałem w poszczególne dni.

  Ogólnie rzecz biorąc, widzimy, że jest to początek czegoś ekscytującego z dużym potencjałem do rozwoju. Jest to kolejny dowód na to, że Fitbit stara się dotrzeć do większej liczby kobiet, oraz że stawia na długofalowe funkcje zdrowotne, aby zachęcić użytkowników do stałego korzystania ze swoich produktów.

   

  Fitbit Versa: Funkcje Smartwatcha

  Fitbit versa połączenie ze smartfonem Apple

  Versa jest drugim smartwatchem, który działa na systemie operacyjnym Fitbit OS, pozwalającym na pobieranie niezależnych aplikacji do użytku równolegle z oryginalnymi aplikacjami Fitbita. Deweloperzy muszą włożyć trochę wysiłku, aby ich aplikacje działały zarówno w Ionic, jak i Versie, ale Fitbit twierdzi, że proces ten jest dość prosty, w rezultacie wiele z nich jest już dostępnych do pobrania na Versę.

  Domyślnie (podobnie jak w Ionic) zainstalowane są aplikacje Strava, Starbucks i Accuweather. W tej chwili wybór aplikacji jest ograniczony (wliczając te od innych twórców niż Fitbit) i poza Stravą nie otworzyliśmy wielu innych aplikacji.

  Miejmy nadzieję, że Versa zachęci większą liczbę deweloperów do zaangażowania się. Jest to również w interesie samych deweloperów, aby istniejące aplikacje Ionic działały w Versie, zwłaszcza, że ten zegarek ma ogromny potencjał, aby sprzedawać się lepiej niż Ionic. Opócz aplikacji działającej z wbudowanym GPS, reszta tarcz zegarka i aplikacji powinna działać na obu zegarkach.

  Fakt, że nie ma tu wbudowanego GPS, oznacza, że możliwość przechowywania muzyki i odtwarzania jej w czasie treningu mija się trochę z celem. Kiedy nosimy telefon cały czas ze sobą, dostęp do całej kolekcji Spotify jest bardziej atrakcyjny, niż odtwarzanie ciągle tych samych zapisanych utworów i ograniczanie swojego wyboru muzyki. Ale przy treningu na siłowni czy pływaniu z odpowiednią parą słuchawek, kiedy musisz zostawić telefon w szafce, funkcja przechowywania muzyki w zegarku na pewno się przydaje.

  Jeśli chodzi o Fitbit Pay w modelu Versa, sytuacja wygląda tak, że w Europie każdy egzemplarz Versy jest wyposażony w chip NFC, podczas gdy w USA posiadają go tylko wersje Special Edition (edycja specjalna).

  Zapytaliśmy Fitbit o powody takiego stanu rzeczy i okazuje się, że jest to podyktowane ograniczaniem kosztów. Model Versa jest traktowany jako mniej samodzielny zegarek niż Ionic, stąd brak GPS i dlatego też Fitbit Pay jest funkcją, bez której można się obejść.

  fitbit versa inteligentny zegarek pokazujący kroki, które chodziłeś po tarczy zegarka

  Wspomnieliśmy wcześniej, że teraz łatwiej jest wyświetlić historię aktywności w modelu Versa, a to dzięki nowej funkcjonalności o nazwie “Today” w Fitbit OS 2.0. Wystarczy przesunąć palcem w górę po tarczy zegarka, aby zobaczyć historię kroków, spalonych kalorii, ostatnich ćwiczeń oraz aktualnego i spoczynkowego tętna.

  Na górze pojawiają się również wskazówki dotyczące np. picia odpowiedniej ilości wody. W tej chwili jedyną rzeczą, której nie można sprawdzić, jest historia snu, ale Fitbit zapewnia, że wkrótce to nadrobi.

  Jest tego więcej: Fitbit wprowadził pewne zmiany w menu i przyciskach skrótów przy OS 2.0, nawiązując do Ionic. Długie naciśnięcie przycisku wstecz spowoduje teraz pojawienie się opcji przełączania powiadomień i automatycznego wybudzania ekranu – przydatne w porze snu.

  Powiadomienia zostały również zmienione w Fitbit OS 2.0 i teraz pojawiają się przez przesunięcie w dół, a nie w górę. Wkrótce Fitbit pozwoli Ci również wysłać “szybkie odpowiedzi” z zegarka, które można wstępnie ustawić w aplikacji, a funkcja ta ma być uruchomiona dla użytkowników Androida na wiosnę. Jeśli idzie o tę opcję dla iOS, to firma Fitbit zapowiedziała, że pracuje nad tym, ale nie ma jeszcze dokładnej daty wprowadzenia funkcji.

  To wszystko sprawia, że Versa będzie większą pokusą dla użytkowników Androida. Apple Watch jest prawdopodobnie najlepszym smartwatchem dostępnym dla użytkowników iPhone’ów, ale dla właścicieli Androida nie jest to odpowiednia opcja. W Apple Watch brakuje wsparcia dla Android, a więc Versa może przemawiać do wszystkich tych, których frustruje obecny słaby wybór w sklepach.

   

  Fitbit Versa: Czas pracy baterii i ładowanie

  Firma Fitbit podaje, że bateria Versy może działać przez ponad cztery dni i w naszych testach udało się z niego korzystać aż pięć dni, zanim konieczne było ponowne naładowanie. Versa zwycięża zatem w tej kwestii z Apple Watch i wszystkimi urządzeniami z systemem Google Wear OS.

  Pobija nawet Samsung Gear (jeden z dłużej wytrzymujących smartwatchy), który działa przez trzy dni. Oczywiście, czas pracy baterii zależy od tego, jak dużo ćwiczysz i czy odtwarzasz muzykę, ale powinny to być minimum 4 dni. Zegarek Fitbit Versa zaopatrzony jest w ładowarkę, która wygląda jak hybryda urządzeń ładujących Charge 2 i Blaze’a. Jest to stacja dokująca, którą otwierasz po bokach i która stabilnie i bezpiecznie ładuje urządzenie. Zastanawiającym jest, że Fitbity mają tak wiele wersji ładowarek, ale co zrobić?

   

  Najczęściej Zadawane Pytania (Fitbit Versa)

  Czy Fitbit Versa przesyła strumieniowo muzykę?

  Podobnie do Fitbit Ionic, Versa jest kompatybilna z serwisami Pandora (USA) i Deezer (Europa).

  Czy Fitbit Versa ma GPS?

  Nie. Oznacza to, że będziesz musiał zabrać ze sobą telefon, aby móc dokładnie mierzyć czas ćwiczeń.

  Czy paski są wymienne?

  Tak – jest możliwość zmiany na skórzany, silikonowy lub metalowy, produkowane przez Fitbit lub inne firmy.

  Czy urządzenie Fitbit Versa jest wodoodporne?

  Tak, jest wodoodporne do 50m.

   

  Podsumowanie

  Model ten wygląda lepiej i do tego ma większość tych samych rozwiązań za dwie trzecie ceny. Dla użytkowników Androida, którzy nie mogą korzystać z Apple Watch, Versa jest szczególnie atrakcyjna. Nadal są powody, by zapłacić więcej za Ionic, ale jest to po prostu Blaze Mk II – i dokładnie taki smartwatch, jakiego Fitbit teraz potrzebuje.

  Za

  • Lepiej zaprojektowany niż Ionic
  • Mnóstwo funkcji
  • Odpowiednia cena

  Przeciw

  • Fitbit Pay – nie na wszystkich urządzeniach
  • Nieścisłości w pomiarach tętna
  • Brak wbudowanego GPS
  Anna Wosik

  Anna Wosik

  Anna jest naszą redaktor naczelną i testerką produktów. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i bloguje już od ponad 5 lat. Anna recenzuje i testuje produkty od około 3 lat, specjalizując się w tematyce zdrowia, technologii i sprzętu gospodarstwa domowego. Dzięki swojej pasji do gadżetów i wszystkiego, co nowoczesne, Anna z łatwością znajdzie dla Ciebie najlepsze opcje.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  by