Skip to content
Strona Najlepsze Ranking funkcjonuje w oparciu o działania czytelników. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem linka umieszczonego na naszej stronie, może to oznaczać otrzymanie przez nas prowizji. Dowiedz się więcej.
Home » 10 Najlepszych Monitorów Snu 2022 | Ranking i Opinie

10 Najlepszych Monitorów Snu 2022 | Ranking i Opinie

  Jakość snu ma ogromny wpływ na ogólny stan zdrowia, kondycję psychiczną, a nawet ryzyko wystąpienia poważnych, przewlekłych chorób. Jeśli chcesz wiedzieć, czy wypoczywasz wystarczająco dużo, warto, abyś zaopatrzył się w dobry sprzęt do monitorowania snu.

  Istnieje wiele możliwych sposobów śledzenia snu. Może to być monitor przy łóżku, urządzenie zakładane na nadgarstek, jak np. smartwatch czy też czujnik umieszczony pod materacem.

  Wszystkie te urządzenia dostarczą Ci nieco innych danych i spersonalizowanych wskazówek dotyczących poprawy czasu odpoczynku, natomiast warto przyjrzeć się naszym typom przedstawionym poniżej. Dzięki tym informacjom, łatwiej dokonasz wyboru urządzenia, które najlepiej przeanalizuje Twój sen i pomoże Ci podjąć kroki w celu poprawy jego jakości.

  Poniżej przeczytasz o tym, na co zwrócić uwagę w monitorach snu, czy pomiary, które wykonują są precyzyjne oraz jakie są najlepsze gadżety na rynku – przetestowaliśmy je wszystkie, abyś Ty nie musiał już tego robić.

  Zobacz też:

  Jak działają monitory snu?

  Zanim wybierzesz odpowiedni monitor snu, powinieneś dokładnie wiedzieć, na czym Ci najbardziej zależy. Zastosowana tutaj technologia jest o wiele bardziej zaawansowana aniżeli w przypadku aplikacji do smartfonów, które korzystają z akcelerometra do śledzenia ruchu pod Twoją poduszką – w rezultacie, pomiar jest znacznie dokładniejszy.

  • Czujniki tętna a czujniki ruchu – Starsze monitory snu wykorzystywały ruchy nadgarstka do śledzenia snu, a obecnie wszystko oparte jest na monitorowaniu pracy serca – firmy takie jak Fitbit czy Withings analizują liczbę uderzeń na minutę, aby określić nie tylko długość Twojego snu, ale też, w jakiej fazie snu jesteś. Obecnie prawie każdy monitor snu wykorzystuje pulsometr.
  • Fazy snu – Większość monitorów snu ma funkcję śledzenia faz snu, a to oznacza rejestrowanie snu płytkiego, głębokiego i REM oraz czasu czuwania, w tym rzucania się podczas snu i obracania.
  • Normalny zdrowy sen to taki, gdzie występują wszystkie te fazy i pojawiają się cyklicznie, kilka razy w ciągu jednej nocy. Gdy fazy snu się nie zmieniają bądź którejś z nich brakuje, to jest to niewątpliwie powód źle przespanej nocy. Zaprezentowane przez nas w tym artykule monitory snu rejestrują przebieg faz snu i pokazują, co ewentualnie wymaga poprawy.
  • Indeks Sleep Score (zapis snu) –Duża ilość danych może okazać się przytłaczająca, a kiedy analizujesz je tygodniami masz prawo się w tym wszystkim pogubić. Wiele firm aktualnie upraszcza dane i przedstawia je za pomocą jednej kluczowej wartości, dzięki czemu możesz zobaczyć, jak układa się Twój sen. Spośród wymienionych niżej marek (Fitbit, Garmin, Withings and Xiaomi) większość podaje zapis snu w formie jednego indeksu o nazwie Sleep Score.
  • Natlenienie krwi i bezdech senny – Najnowszy rodzaj danych to te opisujące poziom tlenu we krwi, które śledzone są przez czujnik SpO2. Pulsoksymetr znajdziesz w niektórych urządzeniach Fitbit, Garmin i Withings. Być może trudno w to uwierzyć, ale ilość tlenu w Twojej krwi, a przynajmniej spadek tej ilości podczas snu, jest ściśle związany z zaburzeniem zwanym bezdechem sennym. Szacuje się, że 22 miliony Amerykanów cierpi na tę chorobę, a większość z nich nie jest nawet tego świadoma.

  Zobacz też:

  Recenzje najlepszych monitorów snu

  Na potrzeby tego rankingu poddaliśmy testom najlepsze monitory snu na rynku i poświęciliśmy sporo czasu, żeby porównać dane. Ponieważ dane są rejestrowane podczas snu, często trudno o weryfikację ich dokładności. Pod wieloma względami nie ma znaczenia, czy Twój monitor snu jest w 100% dokładny, bo tak naprawdę chodzi o trendy w czasie. Niemniej jednak, modele przedstawione poniżej uważamy za najbardziej precyzyjne.

  1. Fitbit Sense

  Fitbit Sense recenzje

  Sprawdź Ceny

  Jeśli chodzi o technologię, Fitbit Sense jest obecnie najlepszym monitorem snu dostępnym na rynku, a my gruntownie go przetestowaliśmy.

  Jest lekki, a dzięki zgrabnej obudowie o rozmiarze 44 mm, nie przeszkadza na nadgarstku, Co warto podkreślić, Sense korzysta z tej samej technologii monitorowania snu, co pozostałe modele Fitbita.

  Analiza snu Fitbit umożliwia Tobie przyjrzeć się fazom snu płytkiego, głębokiego, REM oraz okresom czuwania, a także porównać dane z tymi z ubiegłego miesiąca oraz sprawdzić, jak wypadasz na tle innych osób w Twoim wieku.

  Sense ma wbudowany pulsometr o trzech długościach fali i korzysta ze względnego czujnika SpO2 do mierzenia poziomu natlenienia krwi podczas snu. Wahania tej wartości mogą być objawem takich zaburzeń jak bezdech senny.

  Monitor w Fitbit Sense śledzi fazy snu i czas spędzony w każdej z nich, a także sprawdza puls oraz częstotliwość niespokojnych ruchów w ciągu nocy. Zebrane dane są następnie konwertowane i przedstawiane w postaci indeksu Sleep Score. Użytkownicy Fitbit Premium mają dostęp do szczegółowej analizy, w tym sposobu, jak ta wartość została obliczona (patrz wyżej).

  Ogólnie rzecz biorąc stwierdziliśmy, że Fitbit Sense generuje najbardziej wiarygodne i przydatne dane spośród wszystkich monitorów snu. O ile wydają się one nieco surowe, często ograniczając osiem godzin w łóżku do sześciu godzin snu, to jednak dają dobry wgląd w zmienne dotyczące stylu życia.

  Aby uzyskać dostęp do takich funkcji jak podział na fazy snu i czas ich trwania, tętno podczas snu oraz szacowane zmiany poziomu natlenienia krwi, należy wykupić subskrypcję Fitbit Premium.

  Jeśli zależy Ci na dobrej jakości snu i interesują Cię inne wskaźniki zdrowia oferowane przez Fitbit Sense, z pewnością będziesz zainteresowany subskrypcją Premium. W zamian otrzymasz funkcje, które dostarczą Ci wiarygodnych i wnikliwych danych dotyczących Twojego snu.

   

  2. Withings Sleep Mata Analizująca Sen

  Withings Sleep Mata Analizująca Sen

  Sprawdź Ceny

  Mata Withings Sleep umieszczana pod materacem zbiera dane dotyczące snu. Została ona wprowadzona ponownie na rynek pod nazwą firmy Withings po odkupieniu od Nokii.

  Withings Sleep monitoruje długość snu wraz z jego fazami (sen płytki, głęboki i faza REM), przerwy we śnie, a dzięki wbudowanemu mikrofonowi rejestruje również proces chrapania.

  Może łączyć się z aplikacją Withings, oferującą program treningowy, który pomaga zredukować zmęczenie i poprawić ogólny stan zdrowia. Nowością w tym modelu jest zdolność do wykrywania objawów bezdechu sennego.

  Podczas naszych testów, porównując opcje maty Withings i zegarka Fitbit, nie mieliśmy większych zastrzeżeń. Zidentyfikowaliśmy jedynie pewne problemy z dokładnością pomiaru w przypadku maty Withings, kiedy to po przebudzeniu zostaliśmy w łóżku.

  Indeks Sleep Score jest obecnie głównym wskazaniem w większości aplikacji monitorujących sen. To najlepszy sposób, aby sprawdzić czy dobrze spałeś – czerwony kolor wskaźnika oznacza, że sen nie był najlepszy. Im wyższa wartość indeksu Sleep Score, tym lepsza jakość snu.

  Co więcej, aplikacja pozwala zrozumieć, co wpływa na dobry sen i podpowiada, w jaki sposób podwyższyć jego jakość.

  Withings Sleep to nic innego jak urządzenie Nokia Sleep, które przetestowaliśmy, tyle tylko, że pod inną nazwą. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o użytkowaniu maty Withings Sleep, koniecznie zapoznaj się z naszą recenzją Maty Monitorującej Sen Withings Sleep.

   

  3. Fitbit Charge 4

  Fitbit Charge 4 opinie

  Sprawdź Ceny

  Charge 4 oferuje wszystko to, co najlepsze w rozwiązaniach firmy Fitbit obsługujących sen, a dodatkowo posiada te same funkcje, co Versa 3, łącznie z pulsoksymetrem (SpO2). Jedyną różnicą jest w zasadzie jego wygląd.

  Z Fitbit Charge 4 masz dostęp do funkcji faz snu, dzięki czemu możesz dogłębniej przeanalizować jakość odpoczynku. Urządzenie będzie sprawdzać, czy jesteś w fazie snu płytkiego, głębokiego czy REM, co następnego ranka pozwoli Ci podjąć decyzję co do ewentualnych działań.

  Ponadto porównasz swoje wskazania z wynikami osób o podobnym profilu demograficznym, a także będziesz miał wgląd do uśrednionego zapisu snu z ostatnich 30 dni.

  W Fitbit Charge 4 podoba nam się, że funkcja śledzenia snu „uczy się” Twojego zachowania w miarę upływu czasu, dzięki czemu urządzenie zaczyna dostarczać coraz więcej bardziej spersonalizowanych informacji, pomagających poprawić jakość odpoczynku.

  W zasadzie nie ma urządzenia na rękę o lepszej dokładności pomiaru, co wraz z intuicyjną aplikacją towarzyszącą, gdzie przechowywane są wykresy snu, stanowi powód do tego, by uznać Charge 4 za najlepszy fitnessowy monitor snu.

   

  4. Amazfit GTS 2 Mini

  Amazfit GTS 2 Mini

  Sprawdź Ceny

  Wyróżniliśmy tutaj nasz ulubiony smartwatch Amazfit, niemniej jednak poniższe informacje dotyczą również modeli GTS 2 i GTR 2, a także doskonałego Bip U.

  System śledzenia snu Amazfit jest niezwykle szczegółowy, szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę ceny smartwatchy tej firmy, która – swoją drogą – ma wielkie ambicje w kwestii analizy snu.

  Amazfit wykorzystuje pulsometr do badania faz snu, w tym fazy REM, a także mierzy za pomocą pulsoksymetru natlenienie krwi oraz dokonuje oceny jakości oddychania podczas snu.

  W odróżnieniu od innych monitorów snu, zegarek posiada dodatkowe funkcje, np. zapis drzemek.

  Aplikacja Zepp (aplikacja towarzysząca Amazfit) dostarcza mnóstwo informacji na temat snu, pokazując statystyki dotyczące czasu spania oraz głębokiego snu i odnosząc te dane do innych użytkowników w celu nadania kontekstu.

  Jedynym problemem, jaki mamy z funkcją śledzenia snu Amazfit jest to, że czas snu wydaje się przeszacowany, co prawdopodobnie wynika z niewystarczającej czułości urządzenia. Na przykład, jeśli spędzimy w łóżku 8 godzin, Withings i Fitbit zwykle rejestrują 6.5-7 godzin faktycznego snu, pomiędzy obracaniem się w łóżku. Amazfit rejestruje bliżej pełnych 8 godzin, a tym samym indeks Sleep Score wypada lepiej. To sprawia, że zegarek jest mniej użyteczny, natomiast wciąż wystarczająco dobry do wyznaczania trendów.

  W skrócie, Amazfit można lubić za wiele rzeczy, choćby za to, że jego monitor snu jest lepszy od tych, które znajdują się w 90% niskobudżetowych smartwatchy czy opasek sportowych dostępnych na rynku. Nie jest to jednak urządzenie wysokiej klasy.

   

  5. Garmin Vivosmart 4

  Garmin Vivosmart 4

  Sprawdź Ceny

  Miniaturowy Vivosmart 4 może i wygląda jak prosta opaska sportowa, ale w istocie napakowany jest sensorami, które dostarczają ważnych informacji, a niektóre z tych najlepszych dotyczą właśnie snu.

  Analiza snu firmy Garmin znacznie się poprawiła w ciągu ostatniego roku, dając dziś pełen wgląd w fazy snu, z długością trwania każdej z nich. Funkcja ta nie była obecna w poprzedniej wersji aplikacji. Vivosmart 4 posiada pulsometr, który dostarcza danych przydatnych do analizy cyklów snu.

  Vivosmart 4 ma również czujnik SpO2 i za pomocą aplikacji monitoruje poziom tlenu we krwi, gromadząc dane podczas snu. Przekłada się to na zdolność urządzenia do rozpoznania bezdechu sennego.

  Jeśli masz problem z zasypianiem, możesz skorzystać z instrukcji prowadzonych ćwiczeń oddechowych oraz z funkcji monitorowania stresu. Zarówno oddech, jak i stres mogą mieć wpływ na jakość snu, a zatem praca z nimi pozwala dokonać pozytywnych zmian.

  Vivosmart 4 to nie tylko monitor snu, a dzięki danym dotyczącym pułapu tlenowego (VO2 Max) może być wykorzystany do śledzenia treningu.

  Jedynym powodem, dla którego nie polecilibyśmy Vivosmart 4 jest to, iż w naszym przekonaniu aplikacja Garmin pozostaje w tyle za aplikacją Fitbit, ma zbyt dużo danych i mniej wskazówek. To co kochamy w Vivosmart 4 to jego smukła, wygodna do spania sylwetka wraz z najwyższej jakości danymi z pomiarów.

   

  6. Polar Vantage V2

  Polar Vantage V2

  Sprawdź Ceny

  Polar Vantage V2 jest głównie zegarkiem sportowym, ale takim, który zwraca szczególną uwagę na znaczenie snu w kontekście regeneracji i uzyskiwania najlepszych wyników podczas treningu.

  Model V2, tak jak inne smartwatche i zegarki sportowe, wykorzystuje wbudowany akcelerometr, żeby określić, kiedy śpisz. Następnie generuje szeroki zakres danych i wskazówek.

  Zegarek dokonuje analizy długości snu oraz czuwania równolegle z ogólną oceną jakości odpoczynku. Ponadto, Polar Vantage V2 posiada funkcję Nightly Recharge, która skupia się na regeneracji autonomicznego systemu nerwowego.

  Podczas naszych testów zegarek okazał się dość niezawodny w wykrywaniu czasu snu, czuwania oraz zakłóceń, a ogólny indeks snu był odzwierciedleniem tego, jak się faktycznie czuliśmy.

  Bogactwo funkcji monitorowania snu zdaje się być opłacone kosztem baterii, co stwierdzamy na podstawie naszych obserwacji, kiedy po obudzeniu sprawdziliśmy stopień rozładowania zegarka.

  Jeśli nie przeszkadza Ci konieczność ładowania zegarka co 5 dni (wbrew temu, co obiecuje Polar), to warto rozważyć ten sprzęt, gdyż w naszej ocenie jest on bardziej niezawodny i precyzyjny niż Garmin. Jak wspomnieliśmy wcześniej, Polar V2 stara się również analizować sen pod kątem tego, jaki ma on wpływ na Twój trening.

   

  7. Withings Steel HR Sport

  Withings Steel HR Sport

  Sprawdź Ceny

  Marka Withings przywróciła swój pierwszy zegarek, które teraz może również monitorować Twój sen. Steel HR Sport dostarczy Ci informacji na temat czasu czuwania, płytkiego oraz głębokiego snu, a także da Ci wgląd w to, jak zmienia się Twoje tętno w ciągu nocy.

  Smukła sylwetka Steel HR Sport zapewnia wygodę podczas snu, chyba że należysz do osób, które nie lubią mieć niczego na ręku, gdy śpią. Zegarek zawiera alarm, który obudzi Cię przez delikatne wibracje w nadgarstku, zamiast nieprzyjemnego dźwięku.

  W naszym teście dokładności, Steel HR Sport wypadł średnio, niemniej jednak nie odbiega on zbytnio od standardu Fitbit. Dane są przystępne, jak widać powyżej, natomiast wgląd nie jest tak treściwy, jak byśmy oczekiwali. Jeśli jednak szukasz sprzętu obsługującego podstawowe funkcje w zakresie monitorowania snu, Steel HR Sport jest całkiem przyzwoitą opcją.

  Model ScanWatch, w porównaniu z innymi hybrydami firmy Withings, zaopatrzony jest w pulsoksymetr, który potrafi zidentyfikować objawy bezdechu sennego. Niestety, do tej pory funkcja ta nie została oficjalnie zatwierdzona, a model Steel HR nawet bez niej ma sporo do zaoferowania.

   

  8. Xiaomi Mi Band 5

  Xiaomi Mi Band 5

  Sprawdź Ceny

  W ostatnich latach firma Xiaomi produkowała naprawdę imponujące opaski sportowe w konkurencyjnych cenach, a najnowszy model Mi Band 5 to prawdziwy hit. Za około 200 złotych otrzymasz pełen zakres funkcji do śledzenia, łącznie z działającym bez zarzutu monitorem snu.

  Mi Band 5 rejestruje długość snu, określa indeks Sleep Score, a także dostarcza częściowej analizy jakościowej snu. W praktyce może to oznaczać komunikat, żebyś poszedł do łóżka wcześniej, albo że Twój głęboki sen był za krótki. Korzystając z Mi Band 5 masz również wgląd w to, jak regularny jest Twój sen, a dysponując danymi z ostatniego tygodnia możesz sprawdzić, jak wypadasz na tle innych użytkowników Mi Band.

  Nowa funkcja asystenta snu umożliwia śledzenie snu w fazie REM, niemniej jednak dzieje się to kosztem zużycia baterii.

  Co istotne, aplikacja towarzysząca Xiaomi prezentuje dane w sposób przejrzysty i zrozumiały. W zależności od Twoich preferencji, masz dostęp do trendów, jak również danych z poszczególnych nocy.

  Podczas naszych testów zauważyliśmy, że indeks Sleep Score jest lekko zawyżony w porównaniu ze wskazaniami na urządzeniach firmy Fitbit i Withings. Kombinacja danych i informacji jest jednak całościowo bardzo przydatna, a w połączeniu z wygodnym do spania paskiem, mocną baterią oraz przystępną ceną, są argumentem za tym, by poważnie rozważyć zakup Xiaomi Mi Band 5.

   

  9. Apple Watch Series 6 and SE

  Apple Watch Series 6

  Sprawdź Ceny

  Wraz z wprowadzeniem na rynek zegarka OS 7, Apple Watch oferuje teraz swój własny system do monitorowania snu, który został dodany do modeli serii 3, 4, 5 oraz nowych zegarków serii 6 i SE.

  Oznacza to, że aby śledzić swój sen nie musisz już polegać na aplikacjach innych firm. Teraz otrzymasz szczegóły dotyczące długości Twojego snu, a także dowiesz się, kiedy śpisz i kiedy budzisz się w ciągu nocy.

  Apple Watch współpracuje z nową funkcją BedTime, która bardziej integruje iPhone’a z zegarkiem, aby zapewnić, że idziesz spać i wstajesz rano o właściwej porze.

  Jest prosty, ale dokładny, a podczas naszego testowania z dużą niezawodnością zapewniał odczyt zgodny minuta po minucie z urządzeniem Fitbit. Tylko szczegóły się nie zgadzały.

  Apple Watch Series 6 jest odrobinę prostszy w porównaniu z urządzeniami Fitibit i innymi zegarkami do monitorowania snu.

  Jeśli zależy Ci na bardziej szczegółowych obserwacjach, to w Apple Store nadal znajdziesz kilka aplikacji do śledzenia snu za pomocą Apple Watch, z których możesz skorzystać, zanim firma zdecyduje się uzupełnić swoją ofertę.

  Podsumowując, Apple Watch to wygodny smartwatch do noszenia w łóżku. Wprawdzie nie jest tak lekki i mały jak modele Fitbit, ale spokojnie można założyć go do spania, zwłaszcza gdy pasek jest silikonowy lub dzianinowy.

   

  10. Fitbit Inspire 2

  Fitbit Inspire 2 opinie

  Sprawdź Ceny

  Trzecia i ostatnia recenzja produktu Fitbit dotyczy modelu Inspire 2, który dodaliśmy z uwagi na niezwykle wydajny monitor snu oraz smukłą i lekką konstrukcję, dzięki którym jest on bardzo wygodny do noszenia w łóżku.

  Z Inspire 2 otrzymujesz pełen zakres monitorowania snu, z podanymi fazami snu, regeneracją, tętnem oraz indeksem Sleep Score, nie uzyskasz natomiast informacji o natlenieniu krwi, ponieważ brakuje tu wbudowanego pulsyksometru. Obecna jest za to funkcja cichego alarmu, który łagodnie obudzi Cię o poranku.

  Dostęp do dodatkowych funkcji, takich jak pomiar tętna i rejestrowanie niepokoju podczas snu wymagają subskrypcji Fitbit Premium.

  Poza tym, Inspire 2 gwarantuje to samo solidne doświadczenie Fitbit, tyle że w mniejszym, smuklejszym i tańszym wydaniu.

   

  Podsumowanie

  Mamy nadzieję, że podoba Ci się nasz ranking najlepszych tegorocznych monitorów snu. Dzięki przeprowadzonym testom, na naszej liście znajdziesz wyłącznie najlepsze modele z precyzyjnym monitorowaniem snu. Skomentuj poniżej i daj znać, który model najbardziej Ci odpowiada lub który pomógł Ci w poprawie snu.

  Anna Wosik

  Anna Wosik

  Anna jest naszą redaktor naczelną i testerką produktów. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i bloguje już od ponad 5 lat. Anna recenzuje i testuje produkty od około 3 lat, specjalizując się w tematyce zdrowia, technologii i sprzętu gospodarstwa domowego. Dzięki swojej pasji do gadżetów i wszystkiego, co nowoczesne, Anna z łatwością znajdzie dla Ciebie najlepsze opcje.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *