Skip to content
Strona Najlepsze Ranking funkcjonuje w oparciu o działania czytelników. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem linka umieszczonego na naszej stronie, może to oznaczać otrzymanie przez nas prowizji. Dowiedz się więcej.
model fitness z czujnikiem tętna Polar h10 wokół klatki piersiowej
Home » Ranking 12 Najlepszych Pulsometrów 2022

Ranking 12 Najlepszych Pulsometrów 2022

  Obojętnie, czy szukasz dodatkowych informacji na temat swoich tygodniowych biegów, czy też dążysz do zmaksymalizowania swojego przygotowania do triatlonu, wybór sprawdzonego pulsometru może okazać się kluczem do uzyskania lepszych wyników. Zanim podejmiesz decyzję, dobrze zastanów się nad rodzajem pulsometru: czy będzie to samodzielny klasyczny pulsometr piersiowy, czy wielofunkcyjny zegarek do noszenia przez cały czas?

  Dane zebrane przez nadgarstkowe pulsometry optyczne są zwykle nieco mniej dokładne niż te pochodzące od pulsometrów piersiowych. Dzieje się tak dlatego, że czujniki piersiowe mierzą impulsy elektryczne bliżej serca, podczas gdy monitory nadgarstkowe polegają na diodach LED, które mierzą ilość światła odbitego od naczyń krwionośnych, rozproszonego przez przepływ krwi w nadgarstku.

  A więc, pytanie zasadnicze, które powinieneś sobie zadać – czy potrzebujesz wysokiej precyzji zapewnionej przez pulsometr piersiowy, czy też zadowolisz się mniej dokładnymi pomiarami z zegarka, ale w zamian otrzymasz wygodę?

  Lista naszych faworytów obejmuje opcje dla wyczynowych sportowców, weekendowych wojowników oraz trenujących okazjonalnie, a także tych, którzy wybierają się popływać lub ponurkować.

  Jaki pulsometr jest najlepszy?

  Jeśli zwyczajnie szukasz najlepszego pulsometru aktualnie dostępnego na rynku, to mamy dla Ciebie absolutnego faworyta – jest nim pulsometr piersiowy Polar H10 (340 zł). Łączy on w sobie wysoką precyzję wraz z przystępną ceną, komfortem oraz superwytrzymałą baterią, co oznacza, że jest on doskonałą opcją dla średnio zaawansowanych i poważnych sportowców, którzy potrzebują niezawodnego pulsometru w trakcie treningów biegowych, rowerowych, pływania i innych.

  Jeśli jesteś na podobnym poziomie zaawansowania Twoich treningów, ale wolałbyś pulsometr na nadgarstku, lepszym rozwiązaniem będzie zapewne Garmin Forerunner 945 (2600 zł). To nasz najlepszy zegarek sportowy z funkcją monitorowania tętna.

  Ci natomiast, którym zależy na samodzielnym pulsometrze, niekoniecznie pracującym na piersi lub przegubie, powinni rozważyć model Polar Verity Sense (400 zł). To najbardziej wszechstronny pulsometr, znakomicie sprawdzający się przy treningach na siłowni, ale również na basenie (może być noszony na goglach do pływania).

  Warto także wspomnieć o piersiowych czujnikach tętna firmy Garmin, takich jak HRM Dual i HRM Tri, obsługujących określone aktywności, a nie ogólne.

  Recenzje 12 Najlepszych Pulsometrów (opaski na klatkę piersiową i zegarki)

  1. Polar H10

  Opaska na klatkę piersiową Polar H10

  Sprawdź Ceny

  Polar’s H10 jest dokładny, wygodny i trwały

  Typ czujnika tętna: Podkładka elektrodowa | Czas pracy baterii: 400 godzin | Waga: 21 g (bez opaski)

  Opaska na klatkę piersiową Polar H10 (340 zł) spełnia wszystkie kryteria najwyższej klasy pulsometru. Jest to nie tylko najbardziej precyzyjne urządzenie, które testowaliśmy – bez większych wpadek w podawaniu danych – w czasie naszych biegów, jazdy na rowerze stacjonarnym, treningów siłowych oraz sesji interwałowych. To również najbardziej wygodna opaska z wszystkich, które przetestowaliśmy.

  Być może zabrzmi to jak drobiazg, ale zsuwająca się opaska może poważnie zakłócać przebieg ćwiczeń; nie chciałbyś pewnie zatrzymywać się co 4 minuty, żeby poprawiać opaskę na swoich żebrach. Dzięki zapięciu na klamrę, Polar jest o wiele bardziej wygodny i stabilny, aniżeli konkurencyjne opaski zapinane na rzepy.

  Najbardziej przydatną cechą jest tu wbudowana pamięć do przechowywania danych z jednej sesji – chociaż Polar nie określa maksymalnego czasu sesji dla wykorzystania całej pamięci. To oznacza, że nie musisz zabierać ze sobą telefonu na trening – rozpocznij trening w aplikacji Polar Beat, a kiedy wrócisz do domu, zsynchronizuj dane z telefonem.

  Transmisja ANT+ oznacza, iż Bluetooth nie jest Twoim jedynym sposobem łączenia się z innymi urządzeniami. Jeśli przykładowo masz trenażer, możesz połączyć Polar zarówno z nim, jak i zegarkiem GPS w trakcie jednej sesji. Wodoszczelny design oraz kodowana 5 kHz transmisja (niezbędna do przesyłu danych pod wodą) czynią z Polar H10 idealny sprzęt dla pływaków i triatlonistów.

  H10 nie musi być ładowany, tak jak zegarek. Producent podaje, że masz około 400 godzin śledzenia aktywności, zanim konieczna będzie wymiana baterii CR2025. A zatem, nawet jeśli masz aspiracje Olimpijczyka, idziemy o zakład, że nie będziesz musiał szukać nowej baterii przez co najmniej pierwszy rok użytkowania tego pulsometru piersiowego.

  • Zalety: Bardzo dokładny; wygodny; doskonała wytrzymałość baterii
  • Wady: Brak mierników dedykowanych bieganiu i jazdy na rowerze

   

  2. Fitbit Inspire 2

  Fitbit Inspire 2 opinie

  Sprawdź Ceny

  Najlepszy do codziennego śledzenia zdrowia

  Fitbit jest znakomitym przykładem zmiany w śledzeniu aktywności z liczenia kroków na pomiar tętna – dowodem na to jest cała obecna linia produktów tej marki, łącznie z optycznym pulsometrem. Wszystkie najlepsze funkcje Fitbita są w większym lub mniejszym stopniu związane z pomiarem tętna. Fitbit zbiera dane dotyczące tętna przez całą dobę, a następnie wykorzystuje je do opracowania zrozumiałego przeglądu Twojego zdrowia i kondycji sportowej.

  W aplikacji towarzyszącej masz podgląd na rozkład Twojego tętna w czasie, co jest świetnym wskaźnikiem informującym Cię o postępach w kondycji – wartość ta powinna spadać. Masz również dostęp do indeksu o nazwie Cardio Fitness Score. To odpowiednik miernika pułapu tlenu (VO2 max) w Fitbit, który pokazuje również inne przydatne statystyki dotyczące ogólnej kondycji Twojego układu sercowo-naczyniowego. W tym przypadku także powinno zależeć Ci na tym, by wskaźnik spadał w miarę upływu czasu. Dane z pomiaru tętna pobierane są też do analizy snu, po czym porównywane są z innymi użytkownikami Fitbit w Twojej kategorii demograficznej, abyś wiedział, jak wypadasz na tle pozostałych.

  W roku 2020 Fitbit wprowadził aplikację Active Zone Minutes, która śledzi Twoje postępy w kierunku osiągnięcia tygodniowego celu 150 minut umiarkowanego kardio.

  Czas spędzony w strefach wysokiego tętna, jak w przypadku biegu, liczony jest podwójnie. Jednak Fitbit automatycznie rejestruje również momenty, kiedy Twoje tętno wchodzi w nieco podwyższoną strefę, na przykład w trakcie spaceru do sklepu, i to także jest uwzględniane w ogólnym wyniku. Okresy 150-minutowe rozbijane są na 22-minutowe przedziały dzienne, dzięki czemu masz wrażenie, że cele są łatwiej osiągalne.

  Polecamy Inspire 2, ponieważ jest najtańszym modelem Fitbit z Active Zone Minutes i stanowi dobrą jakość do ceny poniżej 550 złotych. Jeśli jednak poważnie traktujesz swoje ćwiczenia, bardziej odpowiedni dla Ciebie będzie Fitbit Charge 4 (ok. 700 złotych), który ma większy rozmiar i grubszy pasek, a także – wg naszych obserwacji – dostarcza bardziej precyzyjnych odczytów, kiedy na treningu wyciskasz siódme poty.

  • Zalety: Przystępna cena, niezawodna technologia pomiaru tętna, lekki na nadgarstku
  • Wady: Mniej funkcji niż w modelach Garmin i Apple

   

  3. Garmin HRM-Tri

  Garmin HRM-Tri

  Sprawdź Ceny

  Najlepszy lekki pulsometr nadgarstkowy

  Istnieje na rynku szeroki wybór zegarków sportowych, które obiecują dokładne pomiary tętna w wodzie, jednak wiele z nich nie spełnia tych obietnic w praktyce. Natomiast HRM-Tri rzeczywiście działa tak, jak zapewnia producent.

  Pas HRM Tri marki Garmin to prawdziwy rarytas dla profesjonalnych triatlonistów. Jest to bardzo mały i ultralekki (49 gramów) pas do pomiaru tętna, który oprócz funkcji pływania obecnej w modelu HRM Swim, zawiera dodatkowo moduł biegowy i rowerowy.

  Z wbudowanym akcelerometrem, który dostarcza danych na temat rytmu, oscylacji pionowej oraz kontaktu z podłożem (podobnie jak Garmin HRM Run) podczas biegu, oraz z pamięcią do przechowywania danych w czasie pływania, ten pulsometr jest jednym z najbardziej kompleksowych narzędzi dedykowanych trzem wymienionym wcześniej dyscyplinom sportowym. Projektując ten pas producent zapewnił, że nie ma w nim wystających szwów, a wszystkie krawędzie są miękkie i zaokrąglone, dzięki czemu nie ma ryzyka otarć czy problemów ze zdejmowaniem pianki do pływania.

  • Zalety: Niewiarygodnie lekki, dopasowany i wygodny; w pełni wodoodporny; idealny na triatlon
  • Wady: Z uwagi na markę, cena jest wysoka  

   

  4. Garmin Forerunner 945

  Garmin Forerunner 945 recenzje

  Sprawdź Ceny

  Najlepszy zegarek sportowy z czujnikiem tętna

  Typ czujnika tętna: Optyczny | Czas pracy baterii: 36 godzin (w trybie GPS), 14 dni (w trybie smart) | Waga: 50 g

  Jeśli dużo trenujesz i chciałbyś mieć pulsometr w zegarku, powinieneś bliżej przyjrzeć się urządzeniu Garmin Forerunner 945 (2600 zł).

  Ten zegarek, przeznaczony głównie dla triatlonistów, ujarzmia algorytm Garmina Elevate, i w naszych testach wychodzi na prowadzenie wśród przegubowych czujników tętna, pod względem dokładności pomiarów. Nie do końca poradził sobie z rejestracją dużych wahań tętna w tempie, w jakim robią to opaski, jednak – ogólnie rzecz biorąc – zebrane dane z obu urządzeń pokrywały się ze sobą.

  W pakiecie funkcji monitorujących pracę serca znajduje się znacznie więcej niż tylko licznik uderzeń na minutę. Forerunner za pomocą alertów pozwala Ci z łatwością trenować w strefach tętna, przy okazji przekazuje zebrane dane na inne urządzenia poprzez transmisję ANT+. Dzięki wodoodpornej konstrukcji, można go stosować w trakcie pływania, jednakże w celu uzyskania rzetelnych odczytów spod wody, trzeba sparować zegarek z opaską na klatkę piersiową tej samej firmy.

  Poza treningiem, dane o pracy serca wykorzystywane są do innych pomiarów. Training Effect Garmina (podpowiadający Ci, kiedy masz trenować, a kiedy odpoczywać), zmienność rytmu serca (HRV), pułap tlenu oraz inne wskazania – wszystko to opiera się na czujniku optycznym i pozwala Ci uzyskać lepszy i pełniejszy obraz kondycji, aniżeli ten dostarczany przez sam pas.

  Nie wspominamy już o wszystkich pozostałych funkcjach, takich jak odtwarzanie muzyki offline ze Spotify, śledzenie z GPS, monitorowanie snu, Garmin Pay, a także moduły sportowe, o istnieniu których być może nawet nie słyszałeś.

  Naturalnie tak szeroki zakres funkcjonalności ma swoją cenę i nie jest ona niska. Jednak Forerunner 945 to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają kompletnego pakietu, a nie przeszkadza im słabsza dokładność pomiarów.

  • Zalety: Precyzyjny czujnik optyczny; bogactwo funkcji; mocna bateria
  • Wady: Cena nie dla każdego

   

  5. Garmin HRM Pro

  Garmin HRM Pro

  Sprawdź Ceny

  Świetny pulsometr piersiowy do biegania i sportów kontaktowych

  Typ czujnika tętna: Podkładka elektrodowa | Czas pracy baterii: 12 miesięcy | Waga: 59 g

  HRM Pro marki Garmin (ok. 600 zł) to kolejny pulsometr piersiowy, na którym możesz polegać w kwestii dokładnych odczytów tętna. Podczas testów biegaliśmy z nim, ćwiczyliśmy na rowerze stacjonarnym i wioślarzu, a także korzystaliśmy z niego w trakcie sesji HIIT. Z ręką na sercu możemy powiedzieć, że otrzymane dane sprawiały wrażenie naprawdę bardzo wiarygodnych.

  Dzięki transmisji ANT+ i wsparcia Bluetooth, pulsometr działa z aplikacjami i platformami typu Zwift, a także fajnie współpracuje z zegarkami Garmin oraz komputerami rowerowymi. W czasie testów nie mieliśmy żadnych nieprzewidywalnych problemów z parowaniem urządzenia z najnowszymi modelami zegarków Fenix, Forerunner and Vivoactive. HRM Pro jest wodoszczelny do 50 metrów, co oznacza, że poradzi sobie z pomiarem tętna w wodzie lepiej, aniżeli jakikolwiek zegarek.

  Opaska jest dostępna tylko w jednym rozmiarze, a do wymiany baterii potrzebny jest śrubokręt. Na szczęście nie musisz tego robić przez co najmniej rok, a jeśli już do tego dojdzie – nie będziesz miał kłopotu ze znalezieniem baterii, gdyż jest to zwykła bateria guzikowa, powszechnie stosowana w tradycyjnych zegarkach. Garmin pozwala Ci monitorować stan zużycia baterii w aplikacji Connect i powiadomi Cię, kiedy trzeba będzie ją wymienić.

  Biegacze oraz użytkownicy zegarków kompatybilnych z HRM Pro otrzymają zaawansowane dane biegowe, w tym oscylację pionową oraz czas kontaktu z podłożem, tak aby mogli bardziej szczegółowo przeanalizować swoje parametry.

  Fajnym dodatkiem jest możliwość przechowywania danych z treningu na monitorze oraz synchronizacji z aplikacją Garmin. To, co czyni HRM Pro lepszą opcją dla sportów kontaktowych, jest zdolność do śledzenia dziennych statystyk z aktywności takich jak kroki i minuty intensywne, zwłaszcza w tych dyscyplinach, w których noszenie zegarka jest niedozwolone.

  HRM Pro to jeden z droższych pulsometrów piersiowych dostępnych na rynku, ale jeśli zależy Ci na rzetelnych danych, dodatkowych pomiarach biegowych, a do tego uprawiasz sport kontaktowy, ten konkretny model z pewnością Cię nie zawiedzie.

  • Zalety: Dokładne dane; zaawansowane pomiary dynamiki biegowej; liczy kroki i mierzy tętno przez cały dzień
  • Wady: Nieporęczna wymiana baterii

   

  6. Garmin HRM Dual

  Garmin HRM Dual

  Sprawdź Ceny

  Podstawowy pas do pomiaru tętna w technologii Dual Band z wytrzymałą baterią

  Łączność: Bluetooth i ANT+ | Typ baterii: Pastylkowa

  Chociaż Garmin jest właścicielem protokołu ANT+, wreszcie wprowadził dla swoich produktów możliwość transmisji również przez Bluetooth. HRM dual jest bardzo podstawowym czujnikiem tętna – poza tętnem nie mierzy nic innego, brak w nim modułu pamięci wewnętrznej i pomiarów dynamiki biegu i pływania.

  To pewnie dlatego cena jest przystępna, a bateria CR2032 – wg deklaracji producenta – może działać nawet do 3 lat. To świetna tania alternatywa dla nowszego Garmin HRM Pro, który ma znacznie więcej funkcji.

  Zalety: Dobra cena,; czas pracy baterii do 3,5 lat; technologia Dual Band

   

  7. Wahoo Tickr X

  Wahoo Tickr X

  Sprawdź Ceny

  Świetny do parowania z wieloma urządzeniami jednocześnie

  Typ czujnika tętna: Optyczny | Czas pracy baterii: Do 500 godzin| Waga: 48 g

  Pierwotny Tickr X był precyzyjnym pulsometrem piersiowym przeznaczonym dla rowerzystów i biegaczy. Teraz, nowy Wahoo Tickr X (350 zł) deklaruje, że jest znacznie lepszym rozwiązaniem dla tej samej grupy sportowców.

  Czujnik EKG otrzymał smuklejszą sylwetkę i jest teraz lepiej zintegrowany z pasem, co sprawia, że bezpiecznie zamocowany dookoła klatki piersiowej nie będzie się przemieszczał. Dodane kontrolki LED informują natomiast o tym, kiedy odbywa się pomiar tętna i czy czujnik został pomyślnie połączony z innym urządzeniem za pośrednictwem ANT+ lub Bluetooth.

  Wahoo Tickr X z pewnością przypadnie do gustu trenującym na rowerach stacjonarnych, umożliwiając parowanie z wieloma urządzeniami i oferując bezproblemową integrację ze sprzętem firmy Peloton oraz Apple Watch. Ponadto, urządzenie połączone z własną aplikacją Wahoo jest zdolne monitorować rytm, aby w ten sposób uzyskać dodatkowe dane dotyczące osiągów w treningu rowerowym.

  Pulsometr Tickr ma również sporo do zaoferowania biegaczom, a to dzięki możliwości zaawansowanych pomiarów dynamiki biegowej, w tym czas kontaktu z podłożem, rytm czy oscylacja pionowa. Zebrane dane można odtworzyć na kompatybilnym zegarku, aby lepiej zrozumieć, co one oznaczają w odniesieniu do Twojej formy. Wahoo nadal oferuje swoje szacunki ‘Płynnego Biegania’ i obsługuje tryb bieżni, aby zapewnić dokładniejsze dane dotyczące biegania w pomieszczeniach.

  Dzięki baterii pastylkowej nie musisz martwić się o jej wymianę przez około 500 godzin, a dysponując 50 godzinami wbudowanej pamięci, możesz spokojnie zostawić telefon czy zegarek w domu.

  Opływowy kształt urządzenia sprawia, że nie tylko lepiej wygląda, ale również jest wygodniejsze. Podczas domowych treningów typu kardio, pulsometr zdawał egzamin w zakresie dokładności oraz bezproblemowo parował się z aplikacjami typu Fiit czy Strava.

  Jeśli jazda na rowerze należy do Twoich ulubionych zajęć i podobają Ci się te wszystkie dodatkowe statystyki, to nowy Tickr X na pewno zasługuje na Twoją uwagę. Biegacze i osoby regularnie trenujące sesje HIIT to kolejna grupa sportowców, którzy mają szansę skorzystać z zalet tego dokładnego i wygodnego pulsometru piersiowego.

  • Zalety: Smukły i wygodny kształt; parametry biegu; można parować z wieloma urządzeniami
  • Wady: Nieodpowiedni do pływania

   

  8. Polar Verity Sense

  Polar Verity Sense

  Sprawdź Ceny

  Najlepszy do treningów na siłowni

  Typ czujnika tętna: Optyczny | Czas pracy baterii: Do 20 godzin | Waga: 12 g (40 mm)

  Model Verity Sense (ok. 420 złotych) to drugi pulsometr firmy Polar, który nosi się wyżej na ramieniu lub przypina do gogli w celu bardziej wygodnego i dokładnego uchwycenia danych tętna.

  To zasadniczo ta sama technologia i wzornictwo czujnika, jak w monitorze OH1 tej samej firmy, w połączeniu z lepszej jakości paskiem i kołyską, co gwarantuje, że czujnik nie przekręca się w trakcie treningu. Pulsometr zapewnia łatwiejsze przełączanie się między trzema różnymi trybami, obejmującymi transfer danych do innego urządzenia, np. zegarka, skorzystanie z 600 godzin wbudowanej pamięci i uruchomienie modułu pływania.

  Pasek urządzenia można bezpiecznie wrzucić do pralki (co jest wręcz wskazane po intensywnym poceniu się w trakcie ćwiczeń), a kołyska czujnika wyposażona jest we wzmocnioną antenę Bluetooth, ułatwiającą łączność ze sparowanymi urządzaniami i sprzętem na siłowni. Dzięki zgodności systemowej ANT+ oraz Bluetooth, pulsometr może być podłączony do dwóch urządzeń Bluetooth w tym samym czasie.

  Dokładność Verity Sense podczas testów biegowych w plenerze, wiosłowania stacjonarnego oraz treningu domowego, a w szczególności podczas treningu o wysokiej intensywności, nie ustępowała pulsometrowi Garmin HRM. O ile problematycznym może być rozpoczęciem treningu z pulsometrem umiejscowionym pod długim rękawem, to model Verity Sense stanowi wciąż wygodniejsze rozwiązanie dla aktywności na świeżym powietrzu niż opaski piersiowe.

  Bez względu na to, czy przesyłasz dane z pomiaru tętna do innego urządzenia, czy używasz ich samodzielnie, w zestawieniu z urządzeniem OH1 model Verity Sense ma wystarczająco dużo do zaoferowania, aby stanowić solidną dla niego alternatywę.

  • Zalety: Wygodna opaska; dokładne dane pomiaru tętna; mnóstwo wbudowanej pamięci
  • Wady: Trudny do sprawdzenia stan wyczerpania baterii; problematyczny do ułożenia pod ubraniem

   

  9. Apple Watch Series 6

  Apple Watch Series 6

  Sprawdź Ceny

  Najlepszy pulsometr w smartwatchu dla zdrowia serca

  Rodzaj czujnika tętna: Optyczny i EKG | Czas działania baterii: 18 godzin | Waga: 47 g (40 mm)

  Chociaż nowy pulsoksymetr można uznać za wyróżnik Apple Watch serii 6 (dostępny za ok. 2000 złotych), to jednak najbardziej imponującą cechą tego smartwatcha jest jego zdolność do monitorowania tętna w celach zdrowotnych i sportowych. Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że Apple Watch serii 6 to najlepszy przetestowany przez nas nadgarstkowy monitor tętna, który spełnia swoje zadanie.

  Zegarek radzi sobie lepiej niż większość innych urządzeń z nagłymi zmianami tętna podczas stabilnych i trudniejszych biegów, jazdy na rowerze stacjonarnym czy domowych treningów kardio o wysokiej intensywności. Wprowadzono tu również nowe pomiary typu Cardio Fitness, które są pochodną wyników pułapu tlenowego opartych na tętnie, aby lepiej ocenić Twój aktualny poziom wydolności fizycznej.

  • Recenzje najlepszych zegarków Apple w tym roku

  Pomijając aspekt treningowy, smartwatch firmy Apple skonfigurowany został w taki sposób, aby w celach zdrowotnych uważnie monitorować Twoje serce. Ciągle też masz do dyspozycji atestowany elektrokardiogram, który ma pomóc wykryć objawy poważnych problemów kardiologicznych. Ponadto, gdyby platforma Apple nie spełniała Twoich oczekiwań, istnieje całe mnóstwo aplikacji, które pomogą Ci lepiej zinterpretować dostępne dane. A jeśli nadal nie ufasz technologii czujników Apple, zawsze możesz (z wykorzystaniem kompatybilnych aplikacji) sparować monitory piersiowe innych firm.

  Gdy do wszystkiego powyżej dodasz funkcje typowe dla zegarka, takie jak świetna obsługa powiadomień, wysokiej jakości wyświetlacz i ogromny wybór stylowych pasków, to otrzymasz rewelacyjny pakiet. Pomimo dość słabej baterii, tylko za swoją imponującą zdolność do monitorowania tętna, Apple Watch urasta do rangi smartwatcha wyjątkowego, który bacznie obserwuje Twoje serce.

  • Zalety: Zdecydowanie ulepszona dokładność pomiaru tętna podczas ćwiczeń; obsługa aplikacji zdrowotnej; monitorowanie na poziomie medycznym
  • Wady: Czas działania baterii to wciąż tylko 18 godzin; tylko dla użytkowników iPhone’a

   

  10. Polar Vantage V2

  Polar Vantage V2

  Sprawdź Ceny

  Zegarek sportowy podsłuchujący Twoje serce dla szczegółowych danych treningowych

  Rodzaj czujnika tętna: Optyczny | Czas działania baterii: Do 40 godzin | Waga: 52 g (40 mm)

  Monitorowanie tętna jest domeną firmy Polar, która dokłada wszelkich starań, aby robić to jak najdokładniej od klatki piersiowej po nadgarstek.

  Model Vantage V2 (około 2300 złotych), następca modelu Vantage, to najwyższej klasy zegarek sportowy fińskiej firmy, który został stworzony dla początkujących atletów, mających obsesję na punkcie treningu i analizy osiągów. Takie funkcje jak Training Load czy Recovery Pro, a także wydolność biegowa czy testy wydolności fizycznej oparte są na danych dotyczących tętna. Praca serca jest też wykorzystywana w funkcji monitorowania snu, która rywalizuje z Fitbit pod względem dokładności i sposobu analizy.

  Monitorowanie snu polega na technologii czujników Precision Prime. Technologia ta wykorzystuje kombinację sensorów optycznych, które nie tylko nieprzerwanie i z dużą niezawodnością dokonują pomiaru tętna, również podczas ćwiczeń, ale są zaprojektowane w taki sposób, aby zminimalizować problemy związane z ruchem nadgarstka i poprawić dokładność. Chociaż nie jest to rozwiązanie doskonałe – zdarza się, że tętno przypadkowo pikuje – to na pewno Polar Vantage V2 jest jednym z lepszych zegarków sportowych na rynku.

  Niektóre z funkcji zegarka w dalszym ciągu mocno uzależnione są od sparowania urządzenia z jednym z monitorów piersiowych firmy Polar. A zatem, jeśli chcesz mieć dostęp do użytecznych informacji, to właśnie na monitorze tętna tej samej firmy będziesz musiał się oprzeć. Istnieje wiele narzędzi treningowych, na przykład zaawansowane monitorowanie snu czy ciągłe monitorowanie w ciągu dnia, gdzie wbudowany czujnik Precision Prime naprawdę zdaje egzamin.

  Model Vantage V2 wyeliminował kluczowe wady swojego poprzednika, ale również wprowadził innowacyjne i jedyne w swoim rodzaju dodatki, takie jak: inteligentny tryb zasilania dla sportowców wytrzymałościowych oraz użyteczne i spersonalizowane programy treningowe FitSpark dla wszystkich pozostałych. Zegarki Polar Vantage stają się obecnie jednymi z najbardziej inteligentnych zegarków sportowych.

  • Zalety: Lekka, tytanowa konstrukcja; duży wybór narzędzi do analizowania treningu, niezawodne monitorowanie snu
  • Wady: Niektóre z funkcji wymagają monitora piersiowego; przeładowana aplikacja; przeciętny wyświetlacz

   

  11. Polar Ignite

  Polar Ignite

  Sprawdź Ceny

  Najlepszy do treningu z instruktażem

  Smukły kształt modelu Ignite ułatwia dopasowanie monitora wokół nadgarstka i wpływa na dokładny pomiar tętna, nawet podczas intensywnego treningu, ale najważniejszym wyróżnikiem jest sposób, w jaki firma Polar wykorzystuje dane.

  Za pierwszy przykład niech posłużą oferowane za pośrednictwem strony internetowej firmy i aplikacji Polar Flow, biegowe plany treningowe, które mają na celu poprawę kondycji i szybkości. Oparte na pomiarze tętna dane z treningów są synchronizowane do urządzenia, co daje Ci możliwość wglądu.

  Jednak to w nocy model Ignite rozwija swoje możliwości. Urządzenie wykorzystuje pulsometr do pomiaru tętna oraz jego zmienności, co stanowi użyteczną miarę fizycznego napięcia organizmu oraz rejestruje, jak dobrze zregenerowałeś się podczas snu. Następnego ranka otrzymujesz wynik informujący o tym, jak dobrze spałeś i na ile zregenerował się Twój autonomiczny system nerwowy, co w efekcie prowadzi do zaleceń treningowych na podstawie faktycznej gotowości do podjęcia aktywności.

  Nawet pomijając powyższe, model Ignite to solidny i wszechstronny zegarek sportowy, będący jednym z najlepszych poniżej 1100 złotych. To bez wątpienia najlepsza opcja, jeśli interesuje Cię wykorzystanie danych dotyczących tętna w ustanawianiu planów treningowych.

   

  12. Polar H9

  Polar H9

  Sprawdź Ceny

  Najlepsza tania alternatywa dla modelu Polar H10

  Model H9 praktycznie zastępuje starszą wersję H7 i jest tańszy od pulsometru H10, jeśli nie chcesz wydać na opaskę piersiową więcej niż 550 PLN.

  Jaka jest zasadnicza różnica między modelami H9 i H10? Otóż, jest ich parę. Wersja H9 nie jest zaopatrzona w opaskę Pro, która jest zaprojektowana z myślą o większym komforcie użytkowania. Tym samym, urządzenie wykorzystuje opaskę swojego poprzednika – modelu H7. Kiedy testowaliśmy pulsometr, komfort opaski stanowił poważny problem. Jeśli już, to woleliśmy nieco bardziej dopasowane zamocowanie.

  W modelu H9 nie ma możliwości zachowywania treningów czy parowania z dwoma urządzeniami Bluetooth jednocześnie. Jeśli obejdziesz się bez tych funkcji, to nadal masz do dyspozycji pulsometr, który wykonuje swoją pracę tam, gdzie to istotne.

  To wciąż ta sama, dająca najlepszą dokładność, elektrokardiogramowa metoda pomiaru tętna. Urządzenie obsługuje technologie ANT+ oraz Bluetooth i współpracuje z wieloma aplikacjami innych firm. Również z sukcesem udało nam się sparować H9 z zegarkami Garmin, Polar i Suunto. Pulsometr nadaje się do pomiaru tętna podczas pływania, gdyż jest wodoodporny do głębokości 30 metrów.

  Aplikacja towarzysząca firmy Polar o nazwie Beat jest bardzo dobra, kiedy interesuje Cię trening oparty na tętnie, gdyż pozwala Ci skoncentrować się na istotnych miernikach i danych w tym zakresie. Wielokrotnie biegaliśmy w opasce H9 (zarówno w pomieszczeniach, jak i na świeżym powietrzu) i podobnie jak w przypadku modelu H10, urządzenie zapewnia dokładną i niezawodną metodę uzyskania danych, którym można ufać.

   

  Czego szukać w pulsometrze?

  EKG czy LED

  W przypadku klasycznych pulsometrów piersiowych, czujniki dociśnięte do Twojej skóry mierzą impulsy elektryczne, które kontrolują skurcz i rozluźnienie mięśnia sercowego (EKG). Sensory optyczne natomiast emitują promienie świetlne przez Twoją skórę (LED) i dokonują pomiaru zmienności przepływu krwi.

  Nawet mając na uwadze znaczące postępy w technologii, to klasyczne opaski piersiowe oparte o EKG wciąż wiodą prym pod względem dokładności pomiaru.

  Aby zapewnić dokładny pomiar, czujniki optyczne wymagają ciągłego kontaktu ze skórą. Oznacza to, że uderzenia, podskoki a nawet skurcze mięśni spowodowane uchwytem na kierownicy, mogą zakłócić działanie czujnika. Z uwagi na konieczność kontaktu, sensory optyczne często zaopatrzone są w dokładne instrukcje dotyczące dopasowania – ciągłe potrząsanie ramieniem z powodu wyboistej drogi oraz spocona, pokryta filtrem przeciwsłonecznym skóra mogą spowodować ślizganie się urządzenia na tyle, że utrudni to dokładność pomiaru.

  Z naszego doświadczenia wynika, że opaski piersiowe zapewniają najwyższą precyzję odczytu, niemniej jednak czujniki optyczne nadal całkiem nieźle zdają egzamin w określaniu trendów tętna.

  Większość dzisiejszych smartwatchy ma wbudowany czujnik optyczny, a część z nich może nawet połączyć się z jednostką główną, aby pełnić rolę czujnika. Zajrzyj do naszego podsumowania najlepszych smartwatchy do jazdy na rowerze.

  Łączność

  Podobnie jak w przypadku sensorów ruchu/rytmu oraz mierników mocy, czujniki tętna mogą połączyć się z urządzeniami zaopatrzonymi w ANT+ i Bluetooth, przy czym w większości przypadków oba systemy są obsługiwane jednocześnie. To, która opcja jest najlepsza dla Ciebie, w głównej mierze zależy od urządzeń, z którymi będziesz chciał się połączyć.

  Jednostki główne z GPS obsługują zwykle albo ANT+ albo Bluetooth, w praktyce jednak większość z nich “posługuje się oboma językami”. Jeśli chcesz zaoszczędzić parę groszy, wybierz taki pulsometr piersiowy, który łączy się za pomocą jednego protokołu (upewnij się tylko, że wybierzesz właściwy).

  W przypadku, gdy korzystasz z komputera rowerowego w swoich treningach plenerowych oraz wykorzystujesz aplikacje treningowe, takie jak Zwift, TrainerRoad czy Sufferfest na trenażerze rowerowym, rozważ czujnik z dwupasmową technologią Dual Band. Taki pulsometr z łatwością łączy się za pośrednictwem protokołu ANT+ z komputerem, laptopem, telefonem lub tabletem, bez konieczności instalacji nadajnika ANT+ czy drugiego sensora.

  Inną ważną kwestią jest to, że niektóre urządzenia Bluetooth są w stanie komunikować się tylko z jednym innym urządzeniem w tym samym czasie, ale są też takie, które oferują łączność Bluetooth z wieloma urządzeniami jednocześnie. Technologia ANT+ natomiast umożliwia transmisję do nieograniczonej liczby innych urządzeń. Jeśli trenujesz z aplikacją Zwift, ale rejestrujesz dane na jednostce głównej lub zegarku, warto mieć powyższe na uwadze.

  Pozostałe uwagi

  Czy jesteś triatlonistą czy po prostu włączasz bieg i pływanie w swój regularny trening? Część czujników tętna dostarcza parametrów biegowych, jak oscylacja pionowa czy rytm, podczas gdy inne są wodoodporne i mogą być zakładane do basenu, gdzie rejestrują wybrane dane.

  Jeśli myślisz o opasce, pamiętaj, że wymaga ona pielęgnacji i właściwego utrzymania. Zazwyczaj, czujnik jest zamocowany na opasce za pomocą pary metalowych pasków, które z racji częstego kontaktu z potem mogą rdzewieć. Aby przedłużyć życie Twojej opaski piersiowej, czyść ją regularnie (niektóre z nich można prać w pralce – sprawdź na metce instrukcję dotyczącą prania) i od czasu do czasu delikatnie przetrzyj smarem dielektrycznym, aby usunąć sól z potu.

  Istnieją opaski, które na stałe utrzymują długość dopasowaną do obwodu Twojej klatki piersiowej, podczas gdy inne mają tendencję do poluzowywania się w miarę używania. W naszej ocenie, opaski Garmina są najlepsze pod tym względem, a gdy zajdzie potrzeba, łatwo jest je dopasować. Opaski Wahoo również nieźle trzymają, natomiast początkowe dostosowanie długości może wymagać trochę więcej wyczucia.

  Katarzyna Smiejczak

  Katarzyna Smiejczak

  Katarzyna jest naszym kreatywnym pisarzem i profesjonalnym twórcą treści. Jest absolwentką filologii angielskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i od wielu lat zajmuje się blogowaniem. Katarzyna recenzuje i testuje produkty na Najlepszym Rankingu od samego początku i specjalizuje się w produktach związanych z urodą, domem i kuchnią. Możesz więc być pewien jej rekomendacji i szczerych recenzji, ponieważ wybiera najlepsze opcje we wszystkich przypadkach.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *