Skip to content
Strona Najlepsze Ranking funkcjonuje w oparciu o działania czytelników. Jeśli kupisz produkt za pośrednictwem linka umieszczonego na naszej stronie, może to oznaczać otrzymanie przez nas prowizji. Dowiedz się więcej.
dobrze ubrany mężczyzna z opaską Fitbit Charge 4
Home » Recenzja Fitbit Charge 4 | Funkcje i Opinie

Recenzja Fitbit Charge 4 | Funkcje i Opinie

  Firma Fitbit, w swojej najnowszej opasce sportowej – Fitbit Charge 4 – wprowadziła wbudowany GPS oraz położyła większy nacisk na monitorowanie tętna.

  Seria Charge firmy Fitbit to wielofunkcyjne opaski sportowe, stanowiące krok naprzód w stosunku do modelu Inspire HR, z trybami monitorowania aktywności sportowej, sterowaniem muzyką i większym ekranem. To najlepsze, co oferuje Fitbit, jeśli chodzi o opaski sportowe.

  Zanim przystąpimy do naszej kompleksowej recenzji, spróbujmy krótko podsumować Fitbit Charge 4: to najbardziej zaawansowana opaska sportowa od firmy, która jest najlepsza w monitorowaniu kondycji. A zatem, jest to najlepszy smartband aktualnie dostępny na rynku.

  Poza dodaniem GPS, Fitbit nie zadał sobie trudu poprawienia rozmiaru, wyglądu i wyświetlacza, aby Charge 4 był możliwie i absolutnie najlepszy. Liderowanie na rynku przyszło z łatwością, ponieważ aktualnie największa konkurencja ma miejsce na rynku smartwatchy i nie widzimy nikogo, kto na poważnie chciałby stawać w szranki z Fitbit Charge 4 pod względem sensorów i funkcji.

  Fitbit Charge 4 podpowiada nam, że jeśli chciałbyś zyskać najlepsze doświadczenie w zakresie monitorowania kondycji i zdrowia, to powinieneś zdecydować się na smartwatch. Wiele z tych nowych funkcji już wkrótce będzie częścią modelu Fitbit Versa 2, niemniej jednak opaska Charge 4, poza przestarzałą konstrukcją, posiada potężną mieszankę funkcji, co wciąż sprawia, że jest wyjątkowa.

  Fitbit Charge 4 – główne cechy

  • Licznik kroków, pulsometr i monitorowanie snu
  • Wbudowany GPS
  • Pomiar poziomu natlenienia krwi
  • 7-dniowa żywotność baterii
  • Fitbit Pay
  • Powiadomienia
  • Sterowanie aplikacją Spotify
  • Monitorowanie pułapu tlenowego
  • Tryby śledzenia treningu

  Zobacz też:

  Fitbit Charge 4 – wygląd

  wszystkie modele Fitbit Charge 4 ustawione w kolejce, wyświetlając kolory

   

  Charge 4 to ta sama konstrukcja, co Charge 3 – nic się nie zmieniło w tym zakresie. To niekoniecznie wada, gdyż to ciągle przyzwoicie wyglądające i wygodne do noszenia urządzenie, i choć mogłoby być nieco smuklejsze, nie stanowi to dla nas problemu. Ponadto, na rynku jest dostępnych mnóstwo tanich pasków do Charge 4, w których możesz przebierać.

  Są jednak powody do narzekań – i jednym z nich jest to, że ta sama konstrukcja opaski zaopatrzona jest w taki sam, dość kiepski, wyświetlacz.

  Wyświetlacz dotykowy 60×100 pikseli na pewno sprawdził się w 2018 roku, kiedy Charge 3 został wypuszczony na rynek, ale jest zbyt podstawowy na rok 2020. Ekran jest mdły, matowy, z wyraźnymi pikselami i ciężki do odczytania w świetle. Ponadto, wyświetlacz nie jest nawet zawsze włączony, a uniesienie nadgarstka musi być dość zdecydowane i często zawodzi.

  mężczyzna pracujący przy biurku w Fitbit Charge 4

  Czy zarządzanie energią musi być aż tak rygorystyczne, że nawet monochromatyczny wyświetlacz nie może być cały czas włączony? Dodajmy również, że długość działania baterii przy podstawowym użytkowaniu to nadal siedem dni, co pozostaje niezmienne w porównaniu z modelem Charge 3.

  Uważamy, że jest to coś, co powinno było być ulepszone w ciągu ponad dwóch lat wprowadzania innowacji.

  Kontrolery na ekranie dotykowym działają dobrze, a przycisk indukcyjny z boku wybudzi wyświetlacz, przywróci stronę startową home oraz wznowi/zatrzyma trening.

  Sama opaska jest estetyczna, wygodna i ma bezpieczne zapięcie, a urządzenie jest wodoodporne do 50 metrów, co umożliwia pływanie w basenie.

  Zobacz też:

  Fitbit Charge 4 – GPS, bieganie i treningi

  Fitbit Charge 4 na czarnym tle z trasą biegową GPS

  W zasadzie wszystkie zmiany w modelu Charge 4 dotyczą monitorowania aktywności sportowej, a zatem na tym aspekcie skoncentrujemy się na wstępie.

  Domyślnie Charge 4 monitoruje takie sporty jak bieganie (GPS), jazda na rowerze (GPS), pływanie, bieżnię, treningi na świeżym powietrzu (GPS) i chodzenie (GPS). Dzieje się tak, ponieważ Charge 4 może obsługiwać tylko sześć skrótów do modułów treningów na urządzeniu.

  Niemniej jednak można dodać wiele innych rodzajów aktywności sportowej od treningu interwałowego o wysokiej intensywności, poprzez monitorowanie okrążeń, spinning, ciężary, a nawet golf. Aby to uczynić, należy w aplikacji Fitbit wybrać Account (pol. Konto) > Charge 4 > Exercise Shortcuts (pol. Skróty ćwiczeń), usunąć wybrany sport przesuwając palcem w lewo, a następnie zastąpić go inną opcją z listy.

  Treningi z GPS opierają się na takich danych jak dystans, prędkość, czas i puls, podczas gdy na przykład w ćwiczeniach z ciężarami mierzony jest czas, kalorie i puls, natomiast nie ma funkcji liczenia powtórzeń czy czegoś bardziej wyszukanego. Nazwy funkcjonalności są przydatne, gdyż łatwiej jest śledzić treningi prawidłowo otagowane w aplikacji.

  fioletowy Fitbit Charge 4 przymocowany do hantli

  Moduł biegowy zawsze był obecny w modelach serii Charge, ale poprzednio funkcja wymagała smartfona, aby korzystać z GPS, a to z kolei powodowało problemy z dokładnością, w zależności od tego, gdzie znajdował się telefon. Teraz opaska jest samowystarczalna w tym zakresie. Kilkukrotnie biegaliśmy z Charge 4 i przekonaliśmy się o dokładności GPS (wyniki porównaliśmy z Apple Watch i zegarkiem do biegania Garmin).

  Bateria z kolei nas rozczarowała. Nasze testy nie potwierdziły informacji producenta o 5-godzinnej żywotności baterii podczas korzystania z GPS. Zużyliśmy około 30% baterii w ciągu 45-minutowego biegu, a zdarzyło się to trzykrotnie. To nie jest imponujący wynik, a zatem upewnij się, że Twoja bateria ma ponad 50%, zanim pójdziesz pobiegać.

  Biegi są rejestrowane w aplikacji Fitbit i całkiem nieźle prezentowane. Możesz zobaczyć międzyczasy na kilometr albo milę oraz strefy tętna, którym to aspektem zajmiemy się w dalszej części recenzji. Fitbit nie jest idealny dla biegaczy, ponieważ rejestrowane są wszystkie aktywności. Oznacza to, że pośród swoich biegów znajdziesz wiele przypadkowych i automatycznie zarejestrowanych spacerów, a nacisk położony jest nie na postępy w bieganiu, lecz na to, jak ćwiczenie wpływa na Twoje zdrowie.

  3 zrzuty ekranu uruchomionej aplikacji Fitbit Charge 4

  Spróbujmy wyjaśnić, dla kogo jest opaska Charge 4. Jeśli biegasz dla zdrowia, to jest to dobra kombinacja funkcji dla Ciebie. Jeśli natomiast biegasz wyczynowo, a rozumiemy przez to, że zależy Ci na osiągach, Charge 4 nie ma Ci wiele do zaoferowania.

  Słowo o funkcji automatycznego oznaczania (z ang. auto-tagging) – w naszych testach biegi i spacery były rutynowo, automatycznie wykrywane i rejestrowane w aplikacji. Jednak, gdy przeprowadziliśmy 45-minutową sesję treningu interwałowego o wysokiej intensywności to strefy tętna oraz Active Zone Minutes zostały zarejestrowane, natomiast nasza aktywność w ogóle nie została oznaczona jako ćwiczenie.

   

  Fitbit Charge 4 – Tętno

  zbliżenie tarczy zegarka Fitbit Charge 4

  Na początek po raz kolejny podkreślmy, że dokładność pomiaru tętna w opasce Charge 4 jest solidna, ale zawiedzie przy wyższej intensywności (tak jak wszystkie monitory optyczne). Podczas wielu stałych biegów byliśmy naprawdę zadowoleni z tego, jak sprawował się Fitbit w porównaniu z opaską na klatkę piersiową, nawet przy ponad 190 uderzeniach serca na minutę.

  Charge 4 nie radził sobie jednak przy nagłych wzrostach i spadkach tętna na wzniesieniach, gdzie najzwyczajniej nie potrafił nadążyć za gwałtownym wzrostem pulsu, podczas gdy Apple Watch serii 5 radził sobie z tym zdecydowanie lepiej.

  Active Zone Minutes 

  Informacje dotyczące poziomu natlenienia krwi widoczne są w aplikacji dzięki wbudowanemu czujnikowi SpO2 firmy Fitbit. Znajdziesz je w module monitoringu snu, w sekcji Restoration (pol. Regeneracja).

  Pomiar tętna to coś, na co Charge 4 kładzie dziś większy nacisk niż poprzednio, uzupełniając ofertę o Active Zone Minutes. Nowa aplikacja zastąpiła wcześniejszą Active Minutes (dzienny cel wynosił wówczas 30 minut) i jest naprawdę bardzo przydatna, choć podejrzewamy, że może być trudniejsza do zrozumienia.

  Założenie jest proste – Światowa Organizacja Zdrowia i Amerykańskie Stowarzyszenie Kardiologiczne zalecają 150 minut ćwiczeń tygodniowo albo 75 minut intensywnych ćwiczeń.

  Fitbit wykorzystuje teraz strefy tętna, aby przyznać punkty w ramach realizacji celu – jeśli wejdziesz w strefę spalania tłuszczu na 1 minutę, otrzymasz 1 minutę.

  Aplikacja Fitbit Active Zone Minutes na iPhone'a

  Wcześniej dyskryminowało to bardziej aktywnych, którzy otrzymaliby tyle samo punktów za trening interwałowy o wysokiej intensywności, co ktoś inny za szybki spacer. A zatem, jeśli wejdziesz w strefę kardio lub szczytową, otrzymasz 2 minuty za każdą minutę ćwiczenia.

  Ponadto, wcześniej musiałbyś ćwiczyć co najmniej 10 minut, żeby otrzymać jakiekolwiek minuty aktywne. Teraz, jeśli podniesiesz tętno na jedną minutę, otrzymasz minutę w strefie aktywności.

  Strefy tętna obliczane są na podstawie Twoich indywidualnych danych pracy serca, wykorzystując tętno spoczynkowe jako miarę kondycji oraz tętno maksymalne kalkulowane w oparciu o Twój wiek. Oznacza to, że cel powinien być wypadkową Twojej kondycji i zostanie automatycznie dostosowany w momencie, kiedy Twoja kondycja będzie lepsza. To bardzo inteligentne i świetne rozwiązanie w kontekście wykorzystania danych Fitbit do planowania mądrzejszych celów.

  Jest jednak jeden mały problem.

  Zaleceniem Światowej Organizacji Zdrowia jest cel tygodniowy, natomiast w opasce Charge 4 jest on prezentowany pośród celów dziennych. Miernik Active Zone Minutes pokazuje X z 22. Przepraszamy, ale skąd się wzięła liczba 22?

  Otóż to najbliższa liczba całkowita wynikająca z podzielenia 150 minut przez 7 dni ćwiczeń. Ale czy jest to cel tygodniowy, czy dzienny? To nie ma znaczenia – to sposób prezentacji.

  Fitbit nie jest w gruncie rzeczy stworzony do celów tygodniowych. Znalezienie takiej opcji możliwe jest za pośrednictwem Active Zone Minutes – wybierz Tydzień na panelu nawigacyjnym, a następnie przesuń w lewo na wykresie, aby zobaczyć swoje wyniki od niedzieli do soboty.

  Możesz zmienić swój cel Active Zone Minutes oraz mieć oddzielne cele na dzień i na tydzień – Fitbit już dokonał zmian, aby uczynić to bardziej przejrzystym w aplikacji.

  O ile w pewnym stopniu to poprawia sytuację, to na nadgarstku pozostanie cel dzienny bez względu na to, w jaki sposób go ustawisz.

   

  Fitbit Charge 4 – Monitorowanie kondycji i snu

  mężczyzna śpiący w łóżku z opaską Fitbit Charge 4 Smartband

  Na wstępie recenzji przyznaliśmy, że mimo naszej irytacji, że Fitbit nie zrobił wszystkiego, aby Charge 4 był najlepszą wersją samego siebie, to wciąż najlepsza opaska sportowa na rynku.

  Jest tak dlatego, że dane Fitbit są bardziej przekonujące aniżeli większości konkurentów firmy, a wizyta na panelu nawigacyjnym naprawdę daje dostęp do Twoich informacji.  O ile pierścienie aktywności oferowane przez Apple Watch stanowią prawdopodobnie najlepszą wizualizację dziennych celów, to Fitbit radzi sobie lepiej w prezentacji postępów tygodniowych i miesięcznych.

  Dane dotyczące Twojego bieżącego dnia przedstawione są u góry panelu, gdzie możesz szybko sprawdzić, ile ćwiczyłeś, jakie masz tętno i tętno spoczynkowe, a także takie informacje jak wagę oraz ilość wypitej wody i spożytego jedzenia.

  Wybierając jeden z powyższych parametrów, zobaczysz postęp w czasie. Dane dotyczące snu, na przykład, prezentowane są w rozkładzie 7-dniowym. Wykresy są bardzo czytelne – do doskonała aplikacja.

  3 zrzuty ekranu aplikacji do spania Fitbit Charge 4

  Monitorowanie snu Fitbit jest najlepszym w branży i jednym z nielicznych systemów, który dodaje do tego zestawu czas czuwania. Rzucanie się czy przewracanie na bok, stanowiące znaczną część nocy, nie jest uwzględniane, a zatem ocena snu może być bardziej surowa aniżeli w przypadku innych urządzeń.

  Standardowo otrzymasz ogólną ocenę jakości snu, a jeśli korzystasz z Fitbit Premium, zobaczysz również, jak ten indeks został skalkulowany, z podziałem na Czas Snu, Fazę Głęboką, REM oraz Regenerację.

  Bez dostępu do laboratorium snu, trudno ocenić dokładność tych danych, niemniej jednak możesz wpłynąć na poszczególne wskaźniki i zobaczyć, jaki efekt mają alkohol czy zarwane noce. I o to właśnie chodzi – Fitbit umożliwia Ci pracę nad poprawą jakości snu bardziej, niż jakikolwiek inny system, z którego korzystaliśmy.

  Monitorowanie zdrowia kobiet jest częścią aplikacji, a dane dotyczące cyklu menstruacyjnego są dość szczegółowe (moja żona przejrzała tę funkcję). Brak tu jednak opcji poinformowania urządzenia, że jesteś w ciąży, co wydaje się zdumiewającym zaniedbaniem. Pomogłoby to również uwydatnić niektóre dane i dodać kolejną warstwę użyteczności.

   

  Fitbit Charge 4 – cechy smartwatcha

  Fitbit Charge 4 obok smartfona wyświetlającego uruchomioną aplikację

  Duży wyświetlacz Charge 4 umożliwia otrzymywanie powiadomień z Twojego sparowanego smartfona i, co zaskakujące, ten 1-calowy ekran zdaje egzamin w tym zakresie.

  Będziesz otrzymywać powiadomienia o połączeniach telefonicznych i wiadomościach, a także aktualizacje kalendarza. Jednak wiadomości WhatsApp wciąż nie są obsługiwane, co naszym zdaniem jest niezrozumiałe.

  Dostępny jest również Fitbit Pay, który wciąż obsługuje tylko wybrane banki, niemniej jednak z tymi największymi nie powinno być problemu.

  Obecnie Fitbit oferuje także dedykowaną obsługę odtwarzania muzyki Spotify na dowolnym z Twoich urządzeń (nie obejmuje to przechowywania muzyki). Aplikację Spotify możesz aktywować w ustawieniach (aplikacja jest już zainstalowana, musisz się tylko zalogować). Stamtąd możesz odtwarzać swoją listę, przeskakiwać w przód i w tył, a nawet kontrolować, na którym z urządzeń dodanych do Twojej listy Spotify Connect muzyka jest odtwarzana.

  Wszystko, co powyżej jawi się jako daremny wysiłek, gdyż nie jest możliwe, aby kontrolować muzykę podczas rejestrowania treningu. Ten jeden jedyny raz, kiedy możesz chcieć zadać sobie trud, aby obsługiwać muzykę na wyświetlaczu o rozdzielczości 60 x 100 pikseli to wtedy, kiedy podczas treningu Twój telefon jest schowany i nie masz go pod ręką.

  Co więcej, kontrolowanie muzyki działa tylko ze Spotify Premium. W przypadku usług innych firm, sterowanie muzyką w ogóle nie będzie możliwe.

   

  Fitbit Charge 4 – wart swojej ceny oraz konkurenci

  Fitbit Charge 4 obok Apple Watch 3

  A zatem, jak Fitbit Charge 4 wypada na tle konkurentów i jakie masz inne opcje?

  Załóżmy, że z uwagi na osobiste preferencje zdecydowałeś się zignorować smartwatche jako opcję, w przeciwnym razie najpewniej rozważyłbyś takie modele jak Fitbit Versa 2 (ok. 760 zł), Apple Watch serii 3 (ok. 760 zł) lub Amazfit GTS (ok. 570 zł) – to tak, aby dać Ci pełen zakres cenowy.

  Model Inspire HR to bardziej uproszczony model, ciągle jednak z doskonałym monitorowaniem snu, natomiast bez możliwości rejestrowania ćwiczeń, pomiaru natlenienia krwi czy GPS. Z kolei opaska sportowa Xiaomi Mi Band 4 w sumie wygląda ładniej i jest tańsza, ale nie ma wbudowanego GPS i oferowana aplikacja jest gorsza.

  Tak naprawdę, to tylko Garmin Vivosmart 4 (bez GPS) albo Garmin Vivosport (GPS, ale brzydki i przestarzały) mogą konkurować w zakresie pełnego podobieństwa dostępnych funkcji.

   

  Podsumowanie

  Fitbit Charge 4 to wciąż najlepsza opaska sportowa dla osoby aktywnej, gdzie dodany GPS uzupełnia zestaw świetnych funkcji, w tym dobrych statystyk tętna, najlepszego w swej klasie monitorowania snu oraz Active Zone Minutes. Taki pakiet sprawia, że urządzenie to jest całkiem wyjątkowe na rynku opasek sportowych.

  To ekosystem i analiza Fitbit, jak również rewelacyjny zakres funkcji sprawiają, że Fitbit Charge 4 to najlepsza opaska sportowa. Decyzja firmy Fitbit, aby nie poprawiać żywotności baterii, wyświetlacza, interfejsu, obsługi powiadomień oraz kształtu, najpewniej oznacza, że opaska jest najlepsza, jaka może być w takiej konfiguracji. Urządzenie mogłoby być rewelacyjne, ale i tak jest wystarczająco dobre, by być najlepsze.

  Za

  • Wbudowany GPS
  • Wygodny design
  • Dokładny

  Przeciw

  • Kiepski wyświetlacz
  • GPS bardzo zużywa baterię
  Anna Wosik

  Anna Wosik

  Anna jest naszą redaktor naczelną i testerką produktów. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Poznaniu i bloguje już od ponad 5 lat. Anna recenzuje i testuje produkty od około 3 lat, specjalizując się w tematyce zdrowia, technologii i sprzętu gospodarstwa domowego. Dzięki swojej pasji do gadżetów i wszystkiego, co nowoczesne, Anna z łatwością znajdzie dla Ciebie najlepsze opcje.

  Leave a Reply

  Your email address will not be published. Required fields are marked *

  by